KomunikatRegatta Business Poland 2021

Ahoj Żeglarze,

Wiem, że czekacie na informację o kolejnych regatach. Bardzo chcę abyśmy wszyscy spotkali się kolejny raz w Chorwacji – i w pełnym składzie wzięli udział w zawodach sportowych. Chciałbym też po prostu normalności. Wiem również, że te regaty ładują nie tylko moje akumulatory więc uwierzcie, mam w sobie dużo determinacji do ich organizacji. Planowany termin pozostaje bez zmian. Tak jak zapowiedziałem jest to 4-11.IX.2021. Szczegółów brak z powodów, które w kilku akapitach streszczę, bo od nich właśnie uzależnione jest powodzenie imprezy. I te aspekty pozostaną niezmienne. Sytuacja wygląda następująco:

Rozmawiam z firmami o warunkach czarteru floty. Oczekuje bezpiecznych ofert z warunkami płatności, które uchronią nas przed stratami finansowymi w razie – mówiąc wprost – bankructwa firmy czarterowej. Niestety pewne scenariusze są realne. Gwarancja bezpieczeństwa finansowego środków tj. warunki wpłacanych zaliczek są dla mnie priorytetem. I te niełatwe negocjacje trwają.

Nie przyjmuję od chorwackich firm ofert z płatnościami na do tej pory przyjętych poziomach tj. 40% wartości czarteru jachtu teraz a pozostałe 60% na dwa miesiące przed regatami. W razie przedłużania się pandemii, zamknięcia granic, odwołania imprezy – jedyne co moglibyśmy dostać to vouchery. W najlepszym przypadku umożliwiają zrealizowanie imprezy w bliżej nieokreślonym terminie, a w najgorszym: voucher pozostaje papierem bez pokrycia. Większość z Was wie, że wtedy możliwość odzyskania środków jest jedynie teoretyczna.

Proponuję naszym chorwackim partnerom rezerwację floty w tym momencie, pierwszą płatność w wysokości max 10% czarteru w terminie najwcześniej do końca stycznia a pozostałą kwotę, najwcześniej na miesiąc przed regatami. Wszyscy jesteśmy wiarygodnymi klientami i płatnikami, udowodniliśmy to przez trzynaście edycji Regat. Dlatego wierzę, że nasza pozycja negocjacyjna jest naprawdę dobra, a warunki, które stawiam są możliwe do zaakceptowania przez drugą stronę.

Widzieliśmy w tym roku smutny obraz: puste jachty w marinach, brak klientów. Firma chorwacka dzięki nam ma pewny, duży czarter, ale tylko wtedy kiedy my mamy pewność, że regaty się odbędą.

Proszę o przesłanie Waszych opinii na temat przyszłorocznych regat na mój adres mailowy: zdzislawgajos@gmail.com
Życzę wszystkim dużo zdrowia i wierzę, że spotkamy się na XIV edycji regat. Na sytuację patrzę realistycznie i będę wdzięczny za Wasze opinie.

Pozdrawiam
Zdzisław Gajos